LEGENDA POJMOV

BITEWING RTG

Intraorálna snímka troch až štyroch zubov horného aj dolného zuboradia zameraná na medzizubné priestory a diagnostiku kazov v týchto priestoroch.

EXTRAKCIA ZUBA

Vytrhnutie zuba v lokálnej anestézii.

ZUBNÁ FAZETA

Estetické riešenie predného úseku chrupu, pri ktorom sa nahrádza len predná časť zubov tenkou fazetou. Najčastejším materiálom je čistá keramika.

FOTOKOMPOZITNÁ VÝPLŇ

Tzv. „biela“ výplň zuba. Ide o svetlom tuhnúcu výplň, ktorú zhotovujeme iba v prípade, keď si vieme zabezpečiť suché pole okolo ošetrovaného zuba.

FRC ČAP

Sklovláknový čap, ktorý nalepíme do časti koreňa zuba, väčšinou na veľmi deštruovaných zuboch, aby sa následne zub mohol pripraviť, t. j. nabrúsiť na korunku.

INTRAORÁLNE RTG

Malá intraorálna snímka vo vnútri úst, zameraná na jeden – dva zuby a ich najbližšie okolie.

KOFERDAM

Latexová alebo vinylová blana, ktorá sa  navlečie na ošetrovaný zub. Ide o izolačnú blanu, ktorá sa pritisne o krčky zubov a vytvorí tak bariéru nielen pred vstupom slín a baktérií z úst do preparačného poľa, ale aj naopak.

ZUBNÁ KORUNKA

Celý povrch zuba nachádzajúci sa v ústach je prekrytý náhradným materiálom, akým je napríklad keramika.

ZUBNÝ MOSTÍK

Riešenie, ktoré nahrádza jeden alebo viac chýbajúcich zubov. Ako piliere pre most sa využívajú zuby, ktoré ohraničujú medzeru.

OPG

Ortopantomogram je veľká snímka zobrazujúca dolnú aj hornú čeľusť spolu s prínosovými dutinami a čeľustno-spánkovým kĺbom.

OŠETRENIE DIEŤAŤA V SEDÁCII PRI VEDOMÍ

Sedácia znamená ukľudnenie, uvoľnenie, ide preto ošetrenie pacienta pri vedomí. Ukľudnenie pacienta dosiahneme podaním príslušných liečiv.
Pre ošetrenie v sedácii pri vedomí sa rozhodujeme u ťažšie spolupracujúcich alebo bojazlivých detí v prípade jednoduchých stomatologických výkonov.

OŠETRENIE PACIENTA V CELKOVEJ ANESTÉZII

„Uspatie“ pacienta za prítomnosti anestéziológa a jeho následné ošetrovanie.
Používa sa u nespolupracujúcich pacientov pri viacnásobných stomatologických výkonoch.

OŠETRENIE PACIENTA V ANALGOSEDÁCII

Analgetický účinok znamená protibolestivý účinok, sedácia znamená uvoľnenie, ukľudnenie.
Prípravok Entonox nám zabezpečuje protibolestivý účinok a zároveň pacientovi navodí pocit uvoľnenia.

PALIATÍVNE ENDODONTICKÉ OŠETRENIE

Zákrok zameraný na odstránenie bolesti, spôsobenej infikovanou zubnou dreňou, po ktorej odstránení sa koreň zaplní liečivou vložkou.

POLOKORUNKA

Moderné riešenie problému so zubami, ktoré mali rozsiahle poškodenie a boli náchylné na zlomenie. Pri polokorunkách sa ponecháva to, čo ostalo na zube zdravé, a odstraňujú sa iba pokazené časti a časti náchylné na odlomenie. Takýmto spôsobom najčastejšie finalizujeme endodonticky ošetrené zuby.

PREENDODONTICKÁ DOSTAVBA  

Dostavba chýbajúcich, väčšinou kazom deštruovaných plôšok zuba výplňou tak, aby následne bolo možné odizolovať konkrétny zub a urobiť endodontické ošetrenie.

PEČATENIE ZUBA

Čiastočné otvorenie, „vyvŕtanie“ rýh na žuvacích plôškach trvalých stoličiek a ich následné dočistenie a vyplnenie.
V ryhách trvalých stoličiek najčastejšie začína zubný kaz, preto z preventívneho hľadiska tieto ryhy „zalievame“.

REEDNODONCIA

Výkon, ktorý je indikovaný pri zlyhaní prvotného endodotického ošetrenia. Najčastejšou príčinou zlyhania je nedostatočné odstránenie baktérií z koreňového systému a nedostatočne zaplnený koreňový kanál.

PULPOTÓMIA

Čiastočné odstránenie korunkovej časti zubnej drene a následné vyplnenie zuba špeciálnym materiálom.
Tento postup volíme pri ošetrení mliečnych zubov postihnutých zubným kazom, ktorý siaha až do blízkosti zubnej drene.

SKLOIONOMÉRNA VÝPLŇ

Výplň zuba, ktorú používame v prípade, ak nám podmienky nedovoľujú v oblasti zuba vytvoriť dokonale suché pole. Jej zhotovenie nevyžaduje úplné sucho na ošetrovanom zube. Jej mechanické vlastnosti sú slabšie v porovnaní s fotokompozitnou výplňou.

SNÍMATEĽNÁ NÁHRADA

Ľudovo známa ako vyberateľná protézka. Môže byť kotvená na zostávajúcich zuboch, alebo v prípade bezzubej čeľusti „prilepená“ na sliznici. Pri možnostiach modernej stomatológie ide v prípade snímateľných náhrad skôr o kompromisné riešenie, keď pacient z časových, finančných alebo zdravotných dôvodov nemôže mať chrup ošetrený implantátmi.

TELE RTG

Snímka, ktorá sa používa pri ortodontickej analýze, zobrazujúca celú lebku v bočnej projekcii, ktorá je dôležitá pre presné stanovenie liečby.

TREPANÁCIA ZUBA

„Otvorenie“ zuba, resp. sprístupnenie dreňovej dutiny, vyvŕtanie zuba až do dreňovej dutiny, zub sa ponecháva voľne.
Kompromisné riešenie bolestivých mliečnych zubov v prípade, keď z psychologického hľadiska chceme oddialiť „vytrhnutie“ zuba až na záver liečby.

Ako sa k nám dostanete?

Súkromné zubné centrum sa nachádza priamo pod mostom, ktorý vedie cez rieku Váh a je hlavnou dopravnou tepnou.

Autom zo smeru Bratislava: Z dialnice D1 zídite výjazdom na Hlohovec. Pokračujte po ceste 513. Po prejdení mosta cez rieku Váh prídete ku kruhovému objazdu, kde zvolíte prvú obočku vpravo. Po 400 metroch na križovatke tvaru T odbočte vpravo a po ďaľších 200 metroch dorazíte do cieľa.  A začiatok cesty k zdravým a bielym zubom máte sa sebou.

Autom zo smeru Nitra:  Po príjazde do Hlohovca pokračujte rovno po hlavnej ceste, až kým neprídete ku k druhému kruhovému objazdu pred mostom cez rieku Váh. Tu zvoľte tretiu odbočku a pokračujte po hlavnej ceste. Po 400 metroch na križovatke tvaru T odbočte vpravo a po 200 metroch prídete k súkromnému zubnému centru.

 

Adresa:

R. Dilonga 1

Hlohovec | 920 01

Telefon:
Otvaracie hodiny:

8:00-9:00 bolesti

9:00-15:30 Ut, St, Pia objednaní pacienti

9:00-19:30 Po, Št objednaní pacienti

Naša stránka na Facebooku: