Záchovná stomatológia
Trápi vás zubný kaz? Tak sa ho zbavte.
Kedysi bol zubný kaz zriedkavým problémom ľudí, až kým nespoznali sladkú chuť cukru. V ústach máme približne 500 druhov známych batérií, ktoré na to, aby prežili, potrebujú sacharidy (cukor). Postupne ho metabolizujú a premieňajú na kyseliny, ktoré poškodzujú povrch zubov a môže vznikať defekt nazývaný zubný kaz. Tento proces sa málokedy zastaví v povrchovej časti zuba, oveľa častejšie postupuje hlbšie až k dreni zuba. Dreň je mäkké tkanivo vo vnútri zuba obsahujúce krvné cievy a nervy a udržiava zub živý. Našou snahou je udržať zuby živé a zdravé. Žiaľ, zubný kaz sa nedá liečiť. Ak raz vznikne, treba ho odstrániť spolu s poškodenou časťou zuba a tým zabrániť jeho ďalšiemu šíreniu. Najlepšie však je predchádzať jeho vzniku správnou hygienou a zamerať sa na miesta, kde vzniká najčastejšie (medzizubné priestory, jamky, ryhy a krčková oblasť zubov).
Plombovania zuba sa už nemusíte báť.
OZÓN
Používame ho na úplné očistenie zuba aj od posledných zvyškov baktérií a tým znižujeme riziko opätovného vzniku kazu pod výplňou.
SKLOIONOMÉRNE CEMENTY
Výhodou je ich chemická väzba na tvrdé zubné tkanivo a uvoľňovanie fluoridových iónov. Tieto majú kariostatický a antimikrobiálny efekt. Využívajú sa ako podložkové cementy pod výplne. Sú vhodné ako výplň dočasného chrupu detí, pretože sú pomerne jednoducho spracovateľné a nevyžadujú absolútne suché prostredie. Ich estetický efekt je podobný kompozitným výplniam, ale nevyrovná sa mu.
KOMPOZITNÉ VÝPLNE
Kompozitné výplne pozostávajú zo živice a plniva (keramika, kremeň). Táto výplň je v porovnaní s amalgámom drahšia, pretože vyžaduje precíznejšie a komplikovanejšie spracovanie. Estetický výsledok je však oproti amalgámu omnoho lepší. Kompozitné výplne sa mikromechanicky viažu k zubným štruktúram, preto aj preparácia zubu nie je tak rozsiahla ako pri amalgáme. Výplňou, ktorá je zhotovená priamo v ústach, riešime malé a stredné defekty zubov, veľké dutiny po kaze sa ošetrujú vlepením kompozitných onlayí (v laboratóriu/Cerecom zhotovená výplň). Mechanická odolnosť kompozitných výplní je v súčasnosti takmer rovnaká ako pri amalgámových výplniach. Vďaka týmto vlastnostiam môžeme kompozit považovať za univerzálne vhodný materiál na väčšinu kazom poškodených zubov. Ihneď po zhotovení výplne môžete hrýzť, biela výplň je dostatočne stuhnutá pri odchode z ordinácie. Životnosť bielej plomby sa za predpokladu jej kvalitného zhotovenia zubným lekárom, vhodného umiestnenia v chrupe a vašej dobrej ústnej hygieny priemerne pohybuje od niekoľkých rokov až po desiatky rokov.